Ali so davčne blagajne že obvezne?

Ne. Davčne blagajne se bodo po ZDavPR začele uporabljati 2. januarja 2016. Za zavezance, ki se bodo v prehodnem obdobju 2 let odločili, da bodo izvajali postopek potrjevanja računov z uporabo vezane knjige računov, bo uporaba davčnih blagajn obvezna s 1. januarjem 2018.

Ali je predvideno prehodno obdobje?

Za prehod iz uporabe vezane knjige računov na davčne blagajne je predvideno daljše prehodno obdobje. Do 31. decembra 2017 zavezanci lahko izdajajo račune še z uporabo vezane knjige računov. Vsi zavezanci, ki izdajajo račune pri gotovinskem poslovanju, bodo lahko izbrali med uporabo elektronske naprave za izdajo računov ter vezane knjige računov.

Ali morajo imeti novoustanovljeni zavezanci davčno blagajno takoj ali bo zanje veljalo prehodno obdobje?

Za novoustanovljene subjekte po ZDavPR ni predvideno prehodno obdobje za ureditev vsega potrebnega za gotovinsko poslovanje. Tudi novoustanovljeni subjekt bo moral pred začetkom gotovinskega poslovanja posredovati na FURS podatke o poslovnih prostorih za namene postopka potrjevanja računa. Kar pomeni, da bo predhodno moral pridobiti tudi namensko digitalno potrdilo.

Kdaj se šteje, da je račun plačan z gotovino?

Da je račun plačan z gotovino, se šteje, če je plačan s kakršno koli obliko plačila, ki ni neposredno nakazilo na transakcijski račun.

­Se plačilno s kreditno kartico šteje kot gotovinsko plačilo?

Da, razen v primeru, če je plačilo računa s kreditno kartico izvedeno prek ponudnika plačilnih storitev (primer: račun kupec plača pri ponudniku plačilnih storitev – banki, pošti – z UPN oziroma položnico, pri čemer je plačilno sredstvo, s katerim poravna znesek UPN oziroma položnice, plačilna, kreditna kartica, gotovina ali ček), računa ni potrebno poslati v potrditev na FURS.

Ali se plačevanje prek Monete obravnava kot plačilo z gotovino?

Zavezanci, ki poslujejo z moneto, uporaba davčnih blagajn ni več obvezna!

Kakšen je postopek izdaje računov v primeru nedelovanja elektronske naprave za izdajo računov?

V primeru nedelovanja elektronske naprave za izdajo računov mora zavezanec do odprave okvare oziroma do ponovne vzpostavitve delovanja elektronske naprave račune pri gotovinskem poslovanju izdajati iz vezane knjige računov v skladu z 31.a členom ZdavP-2. Zavezanec mora poslati podatke o izdanih računih v največ dveh delovnih dneh, razen v primeru objektivnih razlogov (primer: okvara pri ponudniku storitve dostopa do interneta, okvare informacijskega sistema davčnega organa, ki sprejema in obdeluje podatke o računih in poslovnih prostorih, okvare na komunikacijskem omrežju zaradi požara, udara strele, žleda in podobno.)

Kakšen je postopek izdaje računov v primeru prekinitve elektronske povezave za izmenjavo podatkov s FURS?

V primeru prekinitve elektronske povezave za izmenjavo podatkov s FURS izda zavezanec račun brez enkratne identifikacijske oznake računa (EOR). Davčni organ bo vsem naknadno poslanim računom dodelil enkratno identifikacijsko oznako računa (za vsak račun ločeno enkratno identifikacijsko oznako računa) in jih poslal zavezancu kot potrdilo o prejemu naknadno poslanih podatkov o računih.

Tudi v tem primeru je rok za posredovanje računov na FURS dva delovna dneva, razen v primeru objektivnih razlogov, ki smo jih našteli že pri prejšnjem vprašanju.

Ali bo potrebno davčno potrditi tudi račun, ki bo delno plačan v gotovini?

Da, predmet davčnega potrjevanja so tudi računi za opravljeno dobavo, ki so delno plačani gotovinsko.

Za tiste, ki izdajo malo računov na mesec, bo na voljo posebna aplikacija FURS preko eDavkov. Kaj je to “malo” računov?

Zavezancem oziroma njihovim poslovnim enotam z manjšim obsegom gotovinskega poslovanja bo omogočen poenostavljen način izdaje in potrjevanja računov pri davčnem organu, a bo presoja, kaj je za zavezanca ugodneje, na strani zavezanca. Zavezanec, ki bo izdajal malo računov, se bo lahko sam odločil ali bo uporabljal aplikacijo prek eDavkov.

Več o davčnih blagajnah si lahko preberete v našem prejšnjem prispevku.