Z začetkom letošnjega leta je Avstrija močno povišala kazni za kršitev pravil izvajanja storitev za tuja podjetja in delavce, ki opravljajo delo v Avstriji. Računovodski servis Košljar opozarja, da se je potrebno ustrezno pozanimati in pripraviti vso potrebno dokumentacijo pred vstopom na trg dela v drugi državi članici ali nečlanici EU.

Nove spremembe Zakona o boju proti plačilnemu in socialnemu dumpingu (Lohn- und Sozialdumping Bekämpfungsgesetz) veljajo za:

  • podjetja, ki na območju Avstrije opravljajo storitve
  • napotene delavce (čezmejno posojanje delovne sile)
  • delavce v kmetijstvu
  1. sprememba: Jamstvo naročnika

Končni naročnik/stranka bo morala plačati jamstvo za plače in prispevke, ki morajo biti plačani v Avstriji. V kolikor jih delodajalec ne bo plačal, se bodo obveznosti poravnale iz vplačanega jamstva.

Navedena sprememba je že nekaj časa v uporabi in posledično v presoji, zaradi pritožb številnih podjetji. Problematična je namreč uporaba varščine v praksi, saj je v preteklosti Avstrija le-to porabila za morebitne kazni in ne za plačilo neplačanih zneskov. V direktivi EU (Direktiva 2014/67/EU) je točno določen način izterjave kazni ter tudi, da se jamstvenega zneska ne sme uporabiti za plačilo kazni. Drug problem je podlaga za odmero varščine. Varščine se ne odmeri na podlagi pravnomočnega sklepa ob ugotovljenem prekršku. Tudi predhodno se ne preveri, ali obstajajo utemeljene okoliščine, ki bi lahko povzročile neplačilo.

  1. sprememba: Povečanje kazni

Nove kazni so predpisane za vsakega delavca ter za vsako kršitev pravil posebej. S kaznovanjem posameznih postavk, kazni hitro presežejo nekaj tisoč evrov.

Kazni:

  • pri dokumentaciji (neposredovanje dokumentov, oviranje dostopa do poslovnih prostorov/delovišča, oviranje in oteževanje nadzora, nedostopnost dokumentacije) = kazni od 1.000 € do 10.000 € na delavca/prekršek, če so nepravilnosti pri več kot treh delavcih je kazen podvojena
  • plačilni dumping (neplačilo prispevkov in plač, ki bi morali biti plačani v avstrijsko socialno blagajno) = kazni enake kot pri kaznih za nepravilno dokumentacijo. Oprostitev plačila kazni velja za tiste, ki poravnajo obveznosti pred nadzorom, v predpisanem roku oz. če odgovorna oseba ni ravnala malomarno

Če podjetje nadaljuje kršitve, se mu lahko prepove delo v Avstriji.

  1. sprememba: Napotitev delavcev

Do sedaj je veljalo, da je potrebno najpozneje 8 dni pred začetkom dela, sporočiti spremembo delavcev. Sedaj velja, da je spremembo potrebno sporočiti do začetka dela (npr. odsotnost delavca zaradi bolniške).

Računovodski servis Košljar opozarja, da bo poostren tudi nadzor nad podjetji, ki opravljajo delo v Avstriji (finančna policija, davčni in zdravstveni inšpektorji, inšpektorji za BUAK (socialni sklad za gradbeništvo) -> več pooblastil).