Že nekaj časa se s pomočjo Ministrstva za gospodarski razvoj rešuje problematika poslovanja slovenskih podjetij preko spletne trgovine Amazon Europe.

Z začetkom marca je bilo končno najavljeno, da bo poslovanje slovenskih podjetij preko platforme Amazon Europe omogočeno proti koncu letošnjega leta.

Podajni kanal Amazon je izredno pomembna izstopna točka za lansiranje produktov in storitev na globalni trg. Še bolj za slovenska podjetja, ki so v osnovi omejena na majhen trg.

O prodaji po spletu, smo že pisali v članku: Opravljanje trgovinske dejavnosti Pri pogodbah sklenjenih na daljavo, ima namreč kupec pravico blago vrniti v roku 14 dni, brez pojasnila razloga.

V kolikor začnete poslovati s tujino, pa je potrebno paziti tudi na možen vstop v sistem DDV, več v članku: Poslovanje s tujino

Pri prodaji na daljavo je potrebno paziti na davčne obveznosti. O prodaji na daljavo govorimo, ko se prodaja blaga opravi končnim potrošnikom, blago pa jim odpošlje ali odpelje dobavitelj ali druga oseba za njegov račun iz druge države članice. O prodaji blaga na daljavo ne moremo govoriti, če kupec sam prevzame blago.

Pri nakupu blaga npr. prek kataloga ali interneta v drugi državi članici se obračuna davek na dodano vrednost (v nadaljevanju DDV) države prodajalca, slovenski DDV pa v primeru, če je prodajalec pri prodaji blaga na daljavo identificiran za namene DDV v Sloveniji. Velja namreč, da je pri prodaji blaga na daljavo kraj dobave kraj, kjer se pošiljanje ali prevoz kupcu konča, če vrednost opravljenih dobav v isto državo članico preseže določen prag, ki ga določi vsaka posamezna država članica. Dokler ta prag v posamezni državi članici ni presežen, je kraj obdavčitve v državi članici, kjer se začne pošiljanje ali prevoz blaga. Ne glede na ta pogoj pa se davčni zavezanec lahko odloči, da bo kraj obdavčitve namembna država članica. V tem primeru mora izbiro priglasiti davčnemu organu in jo uporabljati najmanj dve koledarski leti.

Evropska unija (EU) je sprejela nova pravila za DDV pri spletni prodaji. V Bruslju obljubljajo, da bo pobiranje DDV pri spletni prodaji oziroma nakupovanju blaga in storitev olajšano. Novost naj bi prišla v veljavo z letom 2021. Uvedel naj bi se sistem “vse na enem mestu”, s katerim se spletnim trgovcem ne bo treba registrirati za DDV v vsaki posamezni državi članici, v katero prodajajo blago. Mejne vrednosti si lahko preberete tukaj.