Če oglašujte stanovanje na spletnih portalih (Airbnb, Booking,…) ter ga oddajte v turistični najem, so dohodki, ki jih dosežete iz tega naslova, obdavčeni z davkom od dohodka iz dejavnosti. Šteje se namreč, da opravljate dejavnost. Nekaj o tem smo pisali na povezavi.

To pomeni, da morate registrirati svojo dejavnost. Namreč fizična oseba, ki želi turistom oddati v najem sobo, del stanovanja ali celotno stanovanje za kratko časovno obdobje, lahko to dejavnost opravlja na dva načina, kot:

  • registrirani sobodajalec – fizična oseba, če opravlja dejavnost le občasno (skupno ne več kot pet mesecev v koledarskem letu – pomeni, da sobodajalec tekom celega koledarskega leta skupaj ne oddaja nepremičnine v turistični najem več kot pet mesecev, tj. 150 dni) in gostom nudi do 15 ležišč ter je vpisan v Poslovni register Slovenije ali kot
  • samostojni podjetnik

Poleg registracije pa morate biti pazljivi tudi pri registraciji za DDV. Več o tem tukaj.

Kakšne so vaše obveznosti glede socialnih prispevkov?

  1. Oseba je v RS upokojena, na Hrvaškem je najemodajalec

V teh primerih je oddajanje nepremičnin v najem na Hrvaškem za osebo edina dejavnost, ki jo opravlja, in mora pristojni hrvaški nosilec presoditi, ali obstaja obveznost zavarovanja na Hrvaškem.

V RS se ustavi izplačevanje pokojnine le pod pogojem, da je oseba na Hrvaškem zavarovana v enakem obsegu kot osebe, ki opravljajo obrtno dejavnost.

V RS ta oseba ne plačuje nobenih prispevkov, ker je na podlagi kraja opravljanja edine dejavnosti za socialno zavarovanje vedno določena zakonodaja države, v kateri se dejavnost opravlja, v tem primeru Hrvaške.

Upokojenec (uživalec slovenske pokojnine), ki na območju držav članic EU ali v tretjih državah opravlja samostojno dejavnost, ne more uveljaviti izplačevanja sorazmernega dela pokojnine po 116. členu ZPIZ-2.

 

  1. Oseba je v RS zaposlena

V teh primerih se zaradi zaposlitve v RS določi uporaba zakonodaje RS. Na podlagi opravljanja dejavnosti na Hrvaškem se oseba izenačuje s sobodajalcem-fizično osebo in plačuje pavšalne prispevke po 8. alineji 3. odstavka 20. člena ZPIZ-2.

Glede na to, da je oseba v RS obvezno zdravstveno zavarovana na podlagi zaposlitve, se mora na podlagi opravljanja sobodajalske dejavnosti na Hrvaškem tudi obvezno zavarovati po 17. členu ZZVZZ in plačati pavšalne prispevke ter vložiti prijavo na obrazcu M-12.

Ko oseba iz te točke zahteva izdajo obrazca A1, ZZZS od osebe zahteva, da vloži prijavo M-12 s šifro zavarovalne podlage 050 in šifro razloga za zavarovanje »10«, kot je navedeno v točki 5.1.4. v usmeritvah za izvajanje zavarovanja na podlagi sočasnih zaposlitev po Uredbi (ES) 883/2004 in Uredbi (ES) 987/2009.

Ko FURS prejme obrazec M-12, za osebo – zavezanca za prispevke sestavi predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost (mesečno za pavšalne prispevke).

 

  1. Oseba je v RS samozaposlena

Predpostavljamo, da se dejavnost v RS opravlja v znatnem delu. Dejavnost oddajanja nepremičnin v najem na Hrvaškem se obravnava kot sočasna samozaposlitev v drugi državi članici EU in se zavarovanje ureja v skladu s členom 13(2)(a) Uredbe (ES) 883/2004.

Vsota dohodkov iz dejavnosti v RS in dejavnosti oddajanja nepremičnin v najem na Hrvaškem je dobiček zavarovanca, ki je podlaga za določitev zavarovalne osnove v skladu s 145. členom ZPIZ-2.

 

  1. Oseba v RS ni zaposlena niti samozaposlena, lahko je (ali ne) uživalec denarnega nadomestila za brezposelnost

V teh primerih glede določitve zakonodaje veljajo enaka pravila kot za uživalce slovenske pokojnine: oddajanje nepremičnin v najem na Hrvaškem je za osebo edina dejavnost, ki jo opravlja, in mora pristojni hrvaški nosilec presoditi, ali obstaja obveznost zavarovanja na Hrvaškem.

V RS ta oseba ne plačuje nobenih prispevkov, ker je na podlagi kraja opravljanja edine dejavnosti za socialno zavarovanje vedno določena zakonodaja države, v kateri se dejavnost opravlja, v tem primeru Hrvaške, in sicer ne glede na to, ali je na Hrvaškem na tej podlagi vključena v zavarovanje ali ne.

 

  1. Oseba je uživalec invalidskega nadomestila

Pravilo glede določitve zakonodaje je enako kot v točki 1 za upokojence. Težavo lahko predstavlja ustavitev izplačevanja invalidskega nadomestila.

 

  1. Oseba opravlja delo v okviru drugega pravnega razmerja v RS

V tem primeru se določi zakonodaja na podlagi dejavnosti na Hrvaškem, ker se tam opravlja dejavnost, ki lahko predstavlja registrirano samozaposlitev. Glede na to, da na podlagi drugega pogodbenega razmerja oseba ni tekoče vključena v obvezna socialna zavarovanja, se v RS obrazec A1 ne izdaja, prispevki od izplačil za pogodbeno delo pa se v RS plačujejo (razen če oseba predloži obrazec A1 od hrvaškega nosilca zavarovanja) in lahko pride do dvojnega zavarovanja.

Ta pravila se smiselno uporabljajo tudi za primere oddajanja nepremičnin v najem za turistične namene v vseh drugih državah članicah EU, EGP in Švici. Oseba se obravnava po pravilih za sobodajalce pod pogojem, da v državi članici EU, v kateri oddaja nepremičnino, na tej podlagi nima statusa samozaposlene osebe.