V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 100/2024, z dne 26. 11. 2024 je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona davku od dohodkov pravnih oseb (novela ZDDPO-2U) in Zakon o spremembah in dopolnitvah o davčnem potrjevanju računov ( novela ZDavPR-C ), ki začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu, uporabljati pa se začne za davčna obdobja, ki se začnejo z vključno 1. januarjem 2025.

V nadaljevanju podajamo informacije o novostih, ki jih prinaša novela ZDDPO-2U.

I. Črtanje 32. člena ZDDPO-2 – obresti od presežka posojil (1. člen ZDDPO-2U)

32. člen ZDDPO-2, s katerim je določena davčna obravnava obresti od presežka posojil, se črta. Znesek posojil, ki jih družbenik zagotovi družbi, ki presegajo štiri kratnik knjigovodske vrednosti njegovega kapitala se ne smatra več za presežek posojil. Posledično so tudi obresti, ki so se v preteklosti pripisovale presežku posojil iz 32. člena zakona, z davčnim obdobjem 2025 naprej davčno priznane.

II. Omejitev prenosa davčnih izgub (2. in 7. člen ZDDPO-2U)

S spremembo zakona se uvaja časovna omejitev pokrivanja preteklih davčnih izgub. Z novo ureditvijo bo zavezanec lahko zmanjševal davčno osnovo s pokrivanjem preteklih davčnih izgub v naslednjih petih davčnih obdobjih, po obdobju njihovega nastanka, in ne več neomejeno, kot je bilo to določeno pred uveljavitvijo novele ZDDPO-2U. V nov režim časovnega omejevanja možnosti zmanjševanja davčne osnove zaradi izgub iz pretekih davčnih obdobij spadajo izgube iz davčnih obdobji, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2025.

Ne glede na navedeno je za davčne izgube, nastale v obdobjih, ki so se začela pred 1. 1. 2025, t.i. »stare izgube«, določena posebna prehodna ureditev. Le-te lahko zavezanec uveljavlja v prvih petih davčnih obdobjih po začetku uporabe spremenjenega zakona, to je do vključno davčnega obdobja, ki se začne s 1. januarjem 2029 ali kasneje v 2029. Pri tem v veljavi ostaja pravilo iz tretjega odstavka 36. člena ZDDPO-2, da zavezanec davčno osnovo najprej zmanjša za davčno izgubo starejšega datuma.

Zaradi ukinitve posebne ureditve za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanje normiranih odhodkov se črta tudi drugi stavek drugega odstavka 36. člena ZDDPO-2.

III. Pravilo o omejevanju priznavanja obresti (3. člen ZDDPO-2U)

Pravilo o omejevanju priznavanja obresti za davčne namene iz 54.c člena ZDDPO-2 se v delu, ki se nanaša na določitev absolutnega praga priznavanja presežnih stroškov izposoje, poenoti s pragom, določenim v direktivi ATAD. To pomeni, da se znesek v vsakem primeru priznanih presežnih stroškov izposojanja iz 1.000.000 eurov zviša na 3.000.000 eurov.

IV. Olajšava za vlaganja v digitalni in zeleni prehod (4. in 8. člen ZDDPO-2U)

S spremembo zakona se uvaja možnost prenosa neizkoriščenega dela olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod v naslednja obdobja, in sicer se uvaja možnost koriščenja olajšave v naslednjih petih davčnih obdobij po obdobju vlaganja in največ v višini davčne osnove.

Zavezanec lahko davčno osnovo znižuje le za vlaganja v digitalni in zeleni prehod, ki so izvedena v davčnih obdobjih, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2025.

V. Olajšava za donacije (5. člen ZDDPO-2U)

V ZDDPO-2 se prenaša del vsebine 5. člena Zakona o spremembi in dopolnitvi Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 117/22), ki je prehodno, do ustrezne ureditve v ZDDPO-2, dopolnil vsebino 59. člena ZDDPO-2.

S 5. členom Zakona o spremembi in dopolnitvi Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami se je dodatna olajšava za donacije v višini 0,2 odstotka obdavčljivih prihodkov razširila tudi na izplačila drugim nevladnim organizacijam na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo na tem področju v javnem interesu. Namreč, v ZDDPO-2 je bila do uveljavitve te novele določena tovrstna olajšava zgolj za izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

VI. Črtanje posebne ureditve za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov (6. in 9. člen ZDDPO-2U)

S spremembo zakona se ukinja posebna ureditev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov (poglavje X.a in 67.a do 67.g člen ZDDPO-2). Zaradi ukinitve posebne ureditve mora zavezanec, ki je do začetka uporabe tega zakona ugotavljal davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, s 1. januarjem 2025 obvezno začeti ugotavljati davčno osnovo v skladu s splošnimi pravili ZDDPO-2.

S prehodom na ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih odhodkov zavezanec spet pridobi pravico do pokrivanja preteklih davčnih izgub in sicer v višini nepokritih davčnih izgub v zadnjem preteklem davčnem obračunu, v katerem je davčno osnovo ugotavljal na podlagi dejanskih odhodkov.

Enako pridobi pravico do zniževanja davčne osnove na podlagi koriščenja davčnih olajšav (primeroma olajšave za investiranje), katerih »pet letna življenjska doba« se ni iztekla v obdobju normiranstva.

VII. Davčno potrjevanje računov tudi za prodajo prek avtomatov

Prodajo preko avtomatov bodo morali ponudniki sporočati davčnemu organu na način, ki velja za davčno potrjevanje računov, pri čemer izdajanje računov ne bo obvezno. Izjeme bodo pri menjalnih avtomatih za prodajo žetonov, avtomatih za prodajo kmetijskih in gozdarskih pridelkov in storitev (za dobave, ki so oproščene obračunavanja DDV) ter pri avtomatih, ki delujejo brez električnega napajanja, zunaj poslovnih prostorov zavezanca in brez navzočnosti fizične osebe, ki bi lahko izvajala postopek sporočanja podatkov o prodaji preko avtomata.