V računovodskem servisu Košljar se pogosto srečujemo s podjetji, ki jih zanima, katere stroške lahko upravičeno uveljavljajo pri svojem poslovanju ter v kakšnem delu.
Na splošno velja, da se kot stroške podjetja upošteva vse odhodke, ki so potrebni za pridobivanje prihodkov. Žal pa podjetja velikokrat želijo uveljavljati stroške, ki so po njihovem sicer upravičeni, vendar pa so zakonsko opredeljeni kot delno priznani ali v celotni nepriznani stroški (30. in 31.člen ZDDPO-2).

Za primer bomo vzeli manjše kapitalsko podjetje, ki se ukvarja z računalniškimi storitvami. V podjetju delajo lastnik in še dva zaposlena.

1.Primer: Podjetje svojim zaposlenim plača mesečno karto za fitnes, da lahko po službi telovadijo.
Strošek se nanaša na privatno življenje zaposlenih in je v celoti davčno nepriznan. Razen, če se zaposlenemu obračuna boniteta, potem je to davčno priznan strošek za podjetje.

2.Primer: Podjetje, plača račun za elektriko.
Vsi obratovalni stroški poslovnega prostora so davčno priznan strošek v kolikor podjetje izkazuje poslovni prostor v svojih knjigah ( registru osnovnih sredstev ) ali ima sklenjeno najemno pogodbo z najemodajalcem. V nasprotnem primeru so omenjeni stroški davčno nepriznani.

*Strošek elektrike lahko nadomesti katerikoli obratovalni strošek.

3. Primer: Podjetje pozabi pravočasno plačati prispevke za zaposlene, zato mu Finančni urad obračuna zamudne obresti.
Po 30. členu ZDDPO-2 se za obresti od nepravočasno plačanih obveznosti do države, štejejo za davčno nepriznane stroške.
Ravno tako so davčno nepriznani stroški izvršbe, razne kazni upravnih organov (parkirne kazni, kazen za prehitro vožnjo itd.)

4. Primer: Podjetje se konec leta se odloči, da  pelje  svoje poslovne partnerje na poslovno večerjo.
Stroški poslovne večerje s poslovni partnerji, so stroški reprezentance in so kot davčno priznani odhodki priznani le v višini 50 %.

5. Primer: Podjetje se je odločilo, da bo poleg programiranja, urejanja spletnih strani in omrežij, začelo tudi s servisom računalnikov na domu. Zato so v novembru kupili nov kombi.
Znesek, ki so ga plačali ob nakupu vozila, ni takojšnji strošek podjetja. Gre namreč za nakup osnovnega sredstva, saj se pričakuje, da se ga bo uporabljalo več kot eno obračunsko obdobje oz. poslovno leto. Tako sredstvo postane dejanski strošek šele z amortizacijo – vrednostno izražena izraba/poraba sredstva v določenem časovnem obdobju.
Prav tako so za kombi kot osnovno sredstvo davčno priznani vsi stroški povezani z njim – strošek goriva, strošek vzdrževanja in rezervni deli (popravila, pranje, gume itd.)

6. Primer: Podjetje dovoli, da zaposleni uporablja kombi tudi za prevoz na delo in domov.
V primeru, ko gre za zagotavljanje službenega vozila zaposlenemu za privatne namene se tovrstna ugodnost obdavči kot boniteta v skladu z ZDoh-2.
Če zaposleni uporablja vozilo za prevoz na/iz dela in mu gorivo zagotavlja delodajalec, mu pri plači ne pripada povračilo prevoza.

7. Primer: Direktor podjetja v delovnem razmerju si kupi poslovno obleko za poslovne sestanke.
Poslovna obleka direktorja ima naravo zasebnosti in ni neposredni pogoj za opravljanje dejavnosti, zato se obdavči z dohodnino kot boniteta. V takem primeru je odhodek tudi davčno priznan.

8. Primer: Računalničarja pogosto popravljata računalnike v skladišču, kjer je obvezna raba zaščitne čelade.
Podjetje jima čeladi tudi kupi.
Zaposleni pri svojem delu potrebuje zaščito telesa, zato je nakup čelade, davčno priznan strošek. Zaščitna obleka in oprema pa mora biti opredeljena v Oceni tveganja, Izjavi o varnosti in zdravja pri delu oz. Sistemizaciji delovnih mest.

Izpostavili smo samo nekaj stroškov, ki so bolj specifični in zato včasih podjetja ne vedo, ali jih lahko oz. ne smejo upoštevati.
Seveda je še več stroškov za katere v večji meri vemo, da so davčno priznani stroški – so potrebni za poslovanje in dokazljivi:

  •  stroški dela (npr. plače zaposlenih, prispevki za zaposlene, regres), stroški materiala – nastane strošek šele, ko se material porabi, prej je na zalogi (npr. pisarniški material, nadomestni deli za osnova sredstva), stroški storitev (npr. strošek oglaševanja, računovodske storitve, najemnine) itd.

Kar nekaj podjetji nepravilno uveljavlja svoje stroške, zato je pomembna dobro podpora in preverjanje s strani računovodskega servisa. Predvsem pa je naloga vsakega računovodja, da vedno svetuje v skladu z zakonom in v dobro svojim strankam.