Letni dopust: pravice in dolžnosti

Poletje je najpogostejše obdobje, ko koristimo letni dopust, lanski ali ta, ki nam pripada v tekočem letu. Letni dopust je pravica delavca, tesno povezana z izplačilom regresa.

Letnemu dopustu se delavci oz zaposleni ne morete odpovedati tako, kot se delodajalci ne morejo odpovedati izplačevanju regresa, je pa res da prav na teh dveh področij prihaja do največ kršitev, bodisi zaradi ne izplačevanja regresa ali odrekanju pravice do dopusta. Kakorkoli, zakon je tukaj jasen in absolutno na strani delavcev.

Osnovni izračun letnega dopusta

ZDR-1 zagotavlja pravico do minimalnega letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega delavca (159. člen). To pomeni, da ima delavec, katerega delovna obveznost je razporejena na pet delovnih dni v tednu, minimalni letni dopust v trajanju 20 delovnih dni, za delavca, ki dela šest dni v tednu, pa minimalni štiritedenski letni dopust pomeni 24 delovnih dni.

Upoštevati morate, da je lahko dopust tudi daljši od predvidenih štirih tednov, kar pa je potrebno določiti s kolektivno pogodbo. Posebna pravila veljajo tudi za starše, ki imajo šoloobvezne otroke in so upravičeni do dodatnega dneva dopusta, invalidi imajo pravico do dodatnih treh dni dopusta, dodatni dnevi dopusta pa pripadajo tudi vsem tistim, ki imajo 60 % telesno okvaro ali negujejo otroka s telesno ali duševno okvaro. Delovna doba in delovni pogoji so tudi dejavniki, ki vplivajo na trajanje letnega dopusta. Če ste v dvomih, se čimprej pozanimajte, kaj vam pripada.

Izraba in prenos dopusta

Vsi delodajalci morajo delavcu omogočiti, da lahko vsaj enkrat izrabi dopust v kosu, vsaj dva tedna neprekinjeno, starši šoloobveznih otrok imajo denimo pravico, da lahko del dopusta izrabijo v času trajanja šolskih počitnic. Dopust naj bi se načeloma izrabil v tekočem koledarskem letu, torej do 31. decembra za vsako leto, a ker včasih to ni mogoče (porodniške, bolniške, dopusti zaradi nege otroka), lahko delavec preostanek dopusta izrabi do 30. junija v prihodnjem letu. Če povemo preprosto: star dopust si lahko prenesete v naslednje leto in če vam je ostalo še nekaj dni lanskega dopusta, zdaj lovite zadnji vlak, da jih unovčite.

Prekinjeno delovno razmerje in dopust

Dopust vam pripada tudi v primeru, da je prišlo do prekinitve delovnega razmerja. V večini primerov je tako, da delavcem ostane neizkoriščen dopust, za katerega pa zakon pravi, da ga mora delodajalec plačati.