Z letom 2018 stopi v veljavo novo sprejet Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmlS). Zakon natančno določa pogoje, pod katerimi lahko zavezanci, ki so registrirani za opravljanje dejavnosti v Sloveniji, začasno izvajajo storitve v drugi državi članici EU. Določa pa tudi pogoje za začasno izvajanje storitev v Sloveniji, ki veljajo za zavezance s sedežem v drugi državi članici EU. Računovodski servis Košljar pojasnjuje, kakšni bodo novi pogoji za čezmejno opravljanje storitev.
Pogoji, ki jih mora izpolnjevati delodajalec (4. člen ZČmlS):
- svojo dejavnost mora običajno opravljati v Sloveniji ( to pomeni, da je podjetje najmanj 2 meseca vpisano v Poslovni register, da TRR ni blokiran oz. je od ustanovitve zaposlovalo določeno št. delavcev)
- če zaposluje 5-10 delavcev, ima vsaj enega zaposlenega, ki je vključen v socialna zavarovanja v Republiki Sloveniji že najmanj 6 mesecev (oz. če je obdobje od ustanovitve krajše, mora biti vključen v socialna zavarovanja od ustanovitve dlje)
- če zaposluje več kot 10 delavcev, ima vsaj 3 zaposlene, ki so vključeni v socialna zavarovanja v Republiki Sloveniji že najmanj 6 mesecev (oz. če je obdobje od ustanovitve krajše, morajo biti vključeni v socialna zavarovanja od ustanovitve dlje)
- da v zadnjih 12 mesecih oz. če je obdobje od ustanovitve krajše, od ustanovitve dlje, skupno število ur vseh delavcev, ki so napoteni, ni preseglo 80% skupnega števila ur vključitve istih delavcev v obvezna zavarovanja na podlagi delovnega razmerja pri istem delodajalcu
- ne krši zakonodaje, ki se nanaša na pravice delavcev (to pomeni, da v zadnjih 3 letih ni bila več kot enkrat izrečena globa zaradi prekrška v zvezi z delom, da je za zadnjih 6 mesecev oz. od ustanovitve dlje predlagal obračune davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja (oddaja REK obrazcev) ter da nima neporavnanih davčnih obveznosti )
- napoteni delavec običajno ne opravlja dela v državi napotitve (to pomeni, da je zaposleni najmanj 30 dni, za polni delovni čas, neprekinjeno vključen v socialna zavarovanja v RS, v kolikor pa je zaposlen za krajši delovni čas, mora biti zaposlen vsaj 6 mesecev pred napotitvijo)
- storitev se izvaja v okviru dejavnosti za katero je registrirano podjetje v Sloveniji
- se storitev izvaja na enega izmed dovoljenih načinov (torej za lasten račun in pod lastnim vodstvom na podlagi sklenjene pogodbe z naročnikom storitve, na podlagi akta o napotitvi v povezano gospodarsko družbo ali v okviru opravljanja dejavnosti zagotavljanja dela delavcev uporabniku)
Pogoji, ki jih mora izpolnjevati samozaposleni (5. člen ZČmlS):
- samozaposlena oseba običajno opravlja dejavnost v Sloveniji-to pomeni, da je oseba:
- najmanj 2 meseca vključena v obvezna socialna zavarovanja na podlagi samozaposlitve v RS
- nima neporavnanih davčnih obveznosti
- pod kazensko in materialno odgovornostjo izjavi, da dejansko običajno opravlja dejavnost v RS
- najmanj 2 meseca vpisana v Poslovni register Slovenije
- storitev se izvaja v okviru dejavnosti za katere je samozaposlena oseba registrirana
- storitev se izvaja na podlagi pogodbe sklenjene z naročnikom storitve
Pridobitev obrazca A1 po novem
Pred napotitvijo v drugo državo, mora delodajalec ali samozaposleni pridobiti potrdilo A1.
S sprejetjem novega zakona se bo vloga za pridobitev A1 oddajala preko portala eVem. Največ 30 dni pred predvidenim začetkom čezmejnega izvajanja storitev. Vlogi bo potrebno priložiti izjavo vlagatelja (pod kazensko in materialno odgovornostjo), da v Sloveniji dejansko običajno opravlja dejavnost. Priložena pa bo morala biti kopija pogodbe o zaposlitvi, ki mora biti sklenjena skladno z zakonom, ki se nanaša na napotene delavce.
Samozaposlene osebe bodo morale priložiti pogodbo o izvajanju storitev.
V kolikor so pogoji za izdajo potrdila izpolnjeni, ZZZS izda potrdilo v roku 5 delovnih dni.
Ustrezna pogodba o zaposlitvi
Zakon o delovnih razmerjih določa dodatne sestavine, ki morajo biti vsebovane v pogodbi o zaposlitvi začasno napotenega delavca na delo v drugo državo članico.
Te sestavine se: o trajanju dela v tujini, praznikih in dela prostih dnevnih, minimalnem letnem dopustu, o višini plače in valuti v kateri se izplačuje, dodatnem zavarovanju za zdravstvene storitve v tujini, drugih prejemkih v denarju ali naravi, o načinu zagotavljanja uresničevanja pravic v zvezi s plačilom za delo in drugimi prejemki v skladu s predpisi države v kateri se delo opravlja.
Če obstoječa pogodba o zaposlitvi ne predvideva dela v tujini, je potrebno skleniti novo pogodbo. Ker bo potrebno pogodbe o zaposlitvi priložiti vlogi za pridobitev A1 obrazca, je nujno, da so napisane skladno z zakonom.
Določeni so tudi primeri v katerih lahko delavec napotitev zavrne (npr. nosečnost, zdravstveni razlogi).
Poostren nadzor
Inšpektorat za delo bo izvajal poostrene nadzore pri upoštevanju delovnega časa in prejemkov iz delovnega razmerja.
Delovni čas mora biti razporejen tako, da delovna obveznost ne presega 40 ur na teden. Nadurno delo se sme opravljati pod posebnimi pogoji:
- za odreditev nadurnega dela obstaja zakonit razlog (npr.izjemoma povečan obseg dela, če je potrebno nadaljevanje delovnega ali proizvodnega procesa, da bi se preprečila materialna škoda ali nevarnost za življenje in zdravje ljudi, če je nujno, da se odvrne okvara na delovnih sredstvih, ki bi povzročila prekinitev dela, če je potrebno, da se zagotovi varnost ljudi in premoženja ter varnost prometa ter v drugih izjemnih, nujnih in nepredvidenih primerih, določenih z zakonom ali kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti)
- je nadurno delo delavcu pisno odrejeno pred začetkom opravljanja dela
- ne traja več kot 8 ur na teden, 20 ur na mesec in 170 ur (izjemoma s soglasjem 230 ur) na leto
Mesečna osnovna plača mora biti enaka ali višja od mesečne najnižje osnovne plače, določene za posamezni tarifni razred (določen v kolektivni pogodbi, ki velja za delodajalca).
- a) dvom o opravljanju dejavnosti po izdaji potrdila A1 = Inšpektorat Republike Slovenije za delo preveri, ali ima delodajalec primerne poslovne prostore za opravljanje dejavnosti. Ali ima zaposleno administrativno osebje, ki opravlja delo na sedežu oziroma poslovnih prostorih delodajalca? Ali delodajalec oziroma samozaposlena oseba oglašuje predmetno dejavnost v Republiki Sloveniji?
- b) sodelovanje med državami = Ministrstvo za delo kot pristojni organ za sodelovanje z drugimi državami članicami EU na področju izvrševanja sankcij (glob, taks, dodatnih dajatev in drugo), ki jih zaradi kršitev predpisov na področju napotitve delavcev naložijo pristojni organi ali potrdijo upravni ali pravosodni organi, kar vključuje sodelovanje pri vročanju odločb, ki nalagajo sankcije ter sodelovanje pri izterjavi sankcij.
Več o delu v Avstriji si lahko preberete v našem članku Poslovanje in delo v Avstriji