13. decembra 2014 začne veljati nova uredba, ki določa, da morajo biti na embalažah in etiketah živilskih izdelkov, poleg imena izdelka, seznam sestavin, tudi jasno označene snovi in izdelki, ki povzročajo alergije.

Po novem velja, da bodo morali vsi obrati javne prehrane, prav tako navesti alergene v živilih. Predstavitev podatkov o alergenih mora biti na videm mestu tako, da so podatki zlahka vidni, jasno čitljivi in neizbrisni ( npr. Na jedilnih listih in prilogah k jedilnim listom oz. na mestih kjer je predstavljena ponudba jedi ), ter da navedba alergenov vključuje besedo ‘ vsebuje ‘, besedi pa sledi ime alrgena. Drugače se šteje, da je označevanje nepravilno.

Kazni za nepravilno označevanje za samostojnega podjetnika se gibljejo od 1.200,00 eur do 7.500,00 eur.
Oznake alergenov so obvezna na predpakirana živila kot tudi za nepredpakirana živila.

Nekaj najpogostejših vprašanj:

1.      Ali lahko nosilci živilske dejavnosti podamo informacije o alergenih v nepredpakiranih živilih samo na željo stranke?

Ne. Informacij o alergenih za nepredpakirna živila so obvezne in morajo biti podane tako, da so zlahka vidne, jasno čitljive in neizbrisne. Alergeni v živilih, ki se prodajajo v obratih javne prehrane, morajo biti navedeni na enem od mest, kjer je predstavljena ponudba jedi.

2.      Ali bi bilo dovolj podati samo obvestilo, da lahko jedi/živila vsebujejo alergene in da naj se za več informacij v zvezi s tem pogovorijo z zaposlenim osebjem?

Ne. Alergeni morajo biti določeni glede na njihovo vsebnost v posameznem živilu in pisno označeni na enem od mest, kjer je predstavljena ponudba jedi. Dodatno posvetovanje z zaposlenim osebjem pa je seveda možno in dobrodošlo.

3.      Ali je način označevanja alergenov za živila, ki se prodajajo v obratih javne prehrane točno določen?

Zakonodaja dopušča izbiro načina in mesta označevanja alergenov za živila. Vendar je pri tem potrebno izpolniti zahteve, da morajo biti ti podatki označeni na enem od mest kjer je predstavljena ponudba jedi in na način, da so zlahka vidni, jasno čitljivi in neizbrisni.

Nekaj primerov označevanja alergenov v obratih javne prehrane, ki smo jih prejeli iz različnih virov in so skladni s področnimi predpisi:

1.      Direktno na jedilni list:

JEDI

Špageti po bolonjsko (vsebuje alergene: gluten, jajca)

Francoska solata (vsebuje alergene: jajca)
Mesna lazanja (vsebuje alergene: gluten, jajca, mlečni proizvod, ki vsebuje laktozo)