Ker se prodaja blaga ne izvaja samo v trgovini, vam Računovodski servis Košljar pojasnjuje primere in posebnosti, ki jih prinaša opravljanje trgovinske dejavnosti.

 

PEKARNA IN PRIGRIZKI

Dejavnost trgovine je v Zakonu o trgovini opredeljena kot nakup blaga za nadaljnjo prodajo. Če v pekarni pečete kruh in pekovsko pecivo, ter ga nato prodajate, gre za opravljanje obrtne dejavnosti. Obrtni zakon in Uredba o obrtnih dejavnostih določata, da je za opravljanje obrtne dejavnosti potrebno pridobiti obrtno dovoljenje in izpolnjevati pogoje minimalne poklicne usposobljenosti.

V kolikor pripravljate in strežete razne jedi (prigrizke) v prostoru, opravljate gostinsko dejavnost. Pri tem je potrebno upoštevati določila Zakona o gostinstvu.

PRODAJA NA PRIREDITVAH

Zakon o trgovini v 4. členu določa, da se nanaša tudi na druge subjekte, ki vključujejo proizvajalce, ki sami prodajajo svoje izdelke. Velja tudi za lastne izdelke, ki jih prodajajo društva.

Omejitev pri prodaji na prireditvah ni, morajo pa biti izpolnjeni morebitni drugi pogoji, ki so vezani na vrsto blaga. Npr. zdravstvena ustreznost živil, ustrezna higiena, varnost proizvodov …

Prodajo na prireditvah uvrščamo v prodajo na premičnih stojnicah. Pri takšni obliki prodaje je potrebno pridobiti soglasje lokalne skupnosti. V primerih prireditev običajno soglasja pridobijo organizatorji.

PRODAJA NA PREMIČNI STOJNICI

Takšno obliko prodaje določa 6. člen Zakona o trgovini ter 8. člen Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih za opravljanje trgovinske dejavnosti. Tudi tukaj velja, da morajo biti izpolnjeni drugi pogoji iz zakonodaje s področja zdravstvene ustreznosti živil itd. Trgovec mora pristojnim organom omogočiti podatke o blagu: prevzemni dokument blaga; ime dobavitelja; številka in datum dobaviteljevega dokumenta; ime, merska enota in količina blaga; prodajna cena blaga ter podatke o spremembi prodajne cene. Samo z ustrezno dokumentacijo je razviden izvor blaga.

PRODAJA PO SPLETU

Pri prodaji po spletu je potrebno poleg zakonov in pravilnikov, ki se nanašajo na trgovinsko dejavnost, upoštevati tudi posebna določila Zakona o varstvu potrošnikov. Nanašajo se na pogodbe, sklenjene na daljavo in pogodbe, sklenjene zunaj poslovnih prostorov. Pri takšnih pogodbah ima potrošnik npr. pravico, da v 14 dneh obvesti podjetje, da odstopa od pogodbe, ne da bi mu bilo treba navesti razlog za svojo odločitev (43. č člen ZVPot). Več posebnosti v členih ZVPot 42. do 46. člen.

PRODAJA RABLJENIH OBLAČIL

Pri prodaji rabljenih oblačil ne smemo pozabiti, na upoštevanje Pravilnika o označevanju cen blaga in storitev. Le-ta določa pravilno označevanje cen.
Ni pa potrebno označevanje surovinske sestave starih konfekcioniranih tekstilnih izdelkov (izjema določena pod št. 13 v Uredbi o izvajanju Uredbe EU o imenih tekstilnih vlaken).